Przeprowadzki ze zwierzętami część II – przeprowadzka z kotem

Firma przeprowadzkowa Wrocław - porady

Każdy kot jest bardzo przywiązany do swojego terytorium, ma ulubione i znienawidzone miejsca i wiele nawyków. O ile samo pakowanie kartonów może się wydać kotu wstępem do świetnej zabawy, o tyle przeprowadzka prawdopodobnie wcale mu się nie spodoba. Dlatego warto przy planowaniu przenosin wziąć to pod uwagę, żeby uniknąć wielu problemów związanych z obrażonym pupilem.

Większość kotów nie lubi zmian, chyba że same się na nie decydują. Dla wielu już sama konieczność wejścia do transportera kończy się buntem i niechęcią. Ciężko jednak uniknąć zamieszania, kiedy co chwilę wynosi się stosy kartonów czy meble. Przede wszystkim należy się upewnić, że kot w czasie przeprowadzki nie będzie miał okazji do ucieczki z domu czy mieszkania – po całym tym zamieszaniu może prędko nie wrócić. Dlatego warto kotu zapewnić jakieś pomieszczenie, jak najmniej uczęszczane, najlepiej zamknięte, w którym będzie mógł w spokoju spędzić te chaotyczne godziny, ze swoimi znanymi zabawkami, miskami z wodą i jedzeniem, ulubionym legowiskiem czy drapakiem. Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej spakować rzeczy pupila i zabrać go w nowe miejsce dopiero, gdy przenosiny zostaną już zakończone. Zdecydowanie lepiej, żeby kot dłużej posiedział w starym otoczeniu, a do nowego miejsca przyjechał, jak będzie ono już mniej więcej w „stanie docelowym”.

Nasz nastrój może się udzielać kotom, które wyczuwają zdenerwowanie. Wiadomo, że przeprowadzka zawsze jest nieco stresująca, jednak warto próbować w miarę możliwości przyjmować ją na spokojnie. Nawet to może pomóc pupilowi w łatwiejszym zaakceptowaniu zmian. Jeśli jest taka możliwość (i o ile nie będzie to dla kota jeszcze większy stres) na dzień przeprowadzki można go zostawić pod opieką znajomych lub rodziny.

Jeśli miejsce przeprowadzki jest większe niż nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania (na przykład z kawalerki przeprowadzamy się do kilkupokojowego mieszkania czy domu) – warto kota do niego przyzwyczajać stopniowo. Najpierw ulokować go w jednym pomieszczeniu, a dopiero gdy już poczuje się swobodnie – stopniowo rozszerzać terytorium. Bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa. W pierwszym poznanym pomieszczeniu powinien być jego „azyl”, ze znanymi zapachami i przedmiotami, namiastka starego domu.

Firma przeprowadzkowa Wrocław - porady

Minie trochę czasu zanim kot przyzwyczai się do nowego miejsca. Warto jego zabawki, legowisko czy miski rozstawić w możliwie podobnych miejscach, jak to było w poprzednim lokum. Całkiem normalne jest, że przez kilka pierwszych dni pupil może się ukrywać i nie wyrażać zbytniej ochoty do zaznajamiania się z nowym miejscem – może się na przykład chować pod kanapą czy za komodą. Każdy kot przyzwyczaja się do nowego otoczenia w swoim tempie i nie wolno tego procesu na siłę przyspieszać – w niczym to nie pomoże, a może nawet dodatkowo zaszkodzić. Z czasem kot nabierze zaufania do nowego domu – może to nastąpić już pierwszego dnia, a może potrwać kilka tygodni – wszystko zależy od charakteru kota.

Jeśli kot normalnie jest przyzwyczajony do wychodzenia na zewnątrz – lepiej mimo wszystko nie wypuszczać go w pierwszych dniach. Niech najpierw przyzwyczai się do nowego mieszkania czy domu, a dopiero później do całego otoczenia. Na początku zbyt duże byłoby prawdopodobieństwo ucieczki pupila, szczególnie jeśli poprzednie mieszkanie znajduje się w okolicy. Dobrze jest wychodzić razem z kotem, samodzielne wycieczki są wskazane po kilku tygodniach.

Przeprowadzki mogą być dużym problemem zarówno dla zwierząt, jak również dla ich właścicieli. Żeby nieco zmniejszyć poziomy stresu i ilość zamieszania – tradycyjnie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą przeprowadzkową. Zawsze chętnie służymy radą, możemy też dokonać bezpłatnej wyceny. Napisz lub zadzwoń do MoveHero. Nasza siedziba znajduje się we Wrocławiu, ale działamy na terenie całej Polski, szczególnie w województwie dolnośląskim. Jesteśmy tam, gdzie nas potrzebujesz: Opole, Legnica, Wałbrzych, Świdnica, Brzeg, Nysa, Kłodzko, Kępno, Oleśnica, Trzebnica, Lubin, Oława, Środa Śląska, Brzeg Dolny i wiele, wiele innych. Przeprowadź się z nami!

Poproś o wycenę

Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania jak najszybciej.